Tam Gün Mardin Çevre Gezisi

 

sosyal medyada

paylaş

 

.

 


DEYRULZAFARAN MANASTIRI

İk durağımız, yaklaşık 650 yıl boyunca büyük dünyadaki Süryanilerin merkez patrikliğni yapmış olan Deyrulzafaran Manastırı olacaktır. Manastır içinde ilk önce Şemsiler tarafıdan üçbin yıl önce inşa edilen güneş tapınağını daha sonra mezarlı odasını ana kilise bölümünü Meryemana Kilisesini ve manastırın avlusunu geziyoruz. Buradan ayrıdıtan sonra bedenimizi Mezopotamya ovasının düzlüğüne bırakıyoruz.

 

DARA ANTİ KENT

Ovanın içnden geçerek Dara Antik Şehri’ne varıyoruz. Burada bizi ellerinde çiçeklerden taçlarla köyün sevimli çocukları karşılıyor. Kurtuluş Pers imparatoru Darius’a dayanan, Persler ve Romanlıar arasıda bütün savaşara sahne olan kentte ilk öce kayalara oyulmuş mezarlı alanı dolaşıoruz. Daha sonra köy içndeki yeraltındaki devasa sur sarnıcını görüyoruz. Şehrin sur kalıntılarını su kanallarını Mezopotamya’nın ilk su barajı ve kemerli Roma köprülerini de gördükten sonra kalbimizin bir parçasını bu güzel antik şehirde bırakıp köyden ayrılıyoruz.

 

BEYAZ SU VADİSİ

Tarihi İpek Yolu’ndan seyredip Tükiye Suriye sınırına paralel ilerleyerek Nusaybin’e varıyoruz. Nusaybin içinden geçerek Beyaz Su Vadisi’ne doğru ilerliyoruz. Buradaki temiz oksijeni ve su sesi adeta ruhunuzu mest edecek havasıyla eşlik ediyoruz. Zor da olsa bu cennet gibi yerden ayrılıp Midyat’a doğru yol alıyoruz.

 

MİDYAT

İlk önce dünyanın sayılı büyük bir çok dizi ve filme ev sahipliği yapmakta olan Devlet Konuk Evi’ni geziyoruz. Ükemizde gümüş ve telkâri el sanatının kalbi sayılan çarşımızda siz değerli misafirlerimize alışveriş için serbest zaman veriyoruz ve alışverişten hemen sonra Hasankeyf’e doğru yol alıyoruz.


MOR GABRİEL MANASTIRI

Süryanilerin anayurdu olarak bilinen Mardin’in Midyat ilçesindeki Turabdin bölgesinde bulunan Mor Gabriel Manastırı 1600 yıllık tarihiyle en eski birkaç manastırdan biridir. 397 yılında Mor Şmuel ve Mor Şemun tarafından kurulan dünyanın sayılı manastırlarındandır.

 

HASANKEYF

İlk defa kimler tarafıdan kurulduğu bilinmeyen bu eşsiz yeri bütün bir heyecanla gezeceğiz. Mağara evleri ile düyada bir ilk olan taş köprüleri ile yakın bir zamanda barajı suları altında kalma riski taşıyan Hasankeyf’i belkide son görüşümüz olacaktı. Mezopotamya ovasının düzlüğüyle, Mardin’nin sıra dağaları eşliğiyle yörenin sıcak tebessümlü insanlarıyla süregelen mutlulukla, otelimize geçerek dinleniyoruz.


NOT: Düyanın sayılı büyük manastılarıdan olan Mor Gabriel Manastırını sadece yaz sezonunda yapmaktayız.

HABER - DUYURU
Rezervasyon
Rezervasyon
  Mardin'de Hava Durumu
Facebook Twitter

  ANASAYFA

ANASAYFA

KURUMSAL

VİZE İŞLEMLERİ

MULTİMEDYA

HABERLER

FIRSATLAR

İLETİŞİM & KONUM

KÜLTÜR TURLARI

YURT DIŞI TURLARI

BUTİK OTELLERİ

YURT İÇİ OTELLERİ

YURT DIŞI OTELLERİ

APART-REZİDANS

HAC

UMRE

KUDÜS

ORGANİZASYON

TRANSFER

UÇAK

Copyright © 2015 Fidnay Turizm.Her hakkı saklıdır.

Mardin / Merkez

Adres: 1. Cadde No:269 Merkez / MARDİN

Tel :

0 (482) 212 34 48

Fax : 0 (482) 212 34 48
Gsm : 0 (533) 395 61 92
Mail : info@fidnayturizm.com.tr

İstanbul / Harbiye

Adres: Halaskar Gazi Caddesi Simge Apt. Kat:4 No:17 Şişli / İSTANBUL

Tel : 0 (212) 234 94 90 - 91
Fax : 0 (212) 234 94 92
Gsm : 0 (532) 451 60 62
Mail : harbiye@fidnayturizm.com.tr

Tasarım Faruk Güneş